Siirry pääsisältöön

Trossi-palvelunumeron päivystys päättynyt

Meripelastusseuran Trossi-palvelunumeron päivystyskausi on päättynyt 31.10. Vesillä saa edelleen apua merialueella meripelastuksen hälytysnumerosta 0294 1000 ja sisävesillä hätänumerosta 112.

Trossi-palvelunumero on tarkoitettu veneilijöiden kiireettömien avunpyyntöjen välittämiseen Seuran vapaaehtoisille yksiköille. Kaudella 2019 suoritettiin yhteensä 461 Trossi-avustustehtävää, joista yli 40 prosenttia sijoittui Suomenlahdelle.

Palvelunumero 0800 30 22 30 päivystää ympäri vuorokauden 1.5.-31.10., ja siihen soittaminen on maksutonta.

Myös Meripelastusseuran vapaaehtoisten pelastusalusten päivystys päättyy asteittain marraskuun aikana paikallisyhdistyksestä riippuen. Seuran miehistöt ovat tänä vuonna suorittaneet vesillämme yhteensä 1764 pelastus- ja avunantotehtävää, joissa apua on saanut 3750 ihmistä ja 1434 alusta. Lopulliset tarkistetut tilastot julkaistaan ensi vuoden alussa.

Trossi lahjaksi tai itselle

Vielä ehdit hankkia Trossin isänpäivälahjaksi 10.11. veneilevälle isälle ja isoisälle täältä.

Jos et vielä ole Trossi-jäsen, ota nyt Trossi ensi kaudelle ja samalla tuet vapaaehtoista meripelastustoimintaa.