Siirry pääsisältöön

Meripelastusseuran puheenjohtajana jatkaa Valtteri Simola

Suomen Meripelastusseuran yleiskokous valitsi 21.11. Meripelastusseuran puheenjohtajaksi kaudelle 2022-2024 hallitusammattilainen Valtteri Simolan Hollolasta. Seuran valtuuston puheenjohtajaksi valittiin Esa Hirvonen Savonlinnasta ja varapuheenjohtajaksi Matti Oikarainen Oulusta.

Matti Oikarainen, Valtteri Simola ja Esa Hirvonen.

Valtteri Simola ja Esa Hirvonen valittiin molemmat toiselle kaudelle. Oikarainen on puheenjohtajistossa uusi.

Meripelastusseuran puheenjohtajana jatkava Valtteri Simola pitää  seuran tärkeimpinä haasteina rahoituksen turvaamista sekä vapaaehtoisten tukemista tehtävässään.

– Vapaaehtoisemme ovat suoriutuneet erittäin hyvin pandemian mukanaan tuomista haasteista, mutta toiminnan yhteisöllisyys on kärsinyt. Yhteisöllisyyden uudelleenrakentamiseen panostamme seuraavan kolmen vuoden aikana. Veikkausvoittovarat ovat merkittävä toimintamme tukimuoto, jossa tapahtuu rakenteellisia muutoksia. Taloudellisten toimintaedellytysten turvaaminen kaikin käytössä olevin keinoin on keskeinen tavoite. Tähän tarvitsemme tukea ja ymmärrystä valtiovallan taholta, hän sanoo.

Valtteri Simola (48) on ollut Lahden järvipelastajien jäsen vuodesta 1995 ja toimi yhdistyksen puheenjohtajana vuosina 2006-2010. Meripelastusseuran hallituksen jäsen hän on ollut vuodesta 2009 ja puheenjohtaja vuodesta 2019. Simola toimii hallitusammattilaisena, toiminnanjohtajana, useiden säätiöiden asiamiehenä sekä yrittäjänä.

Meripelastusseuran yleiskokous valitsi myös seuran valtuuston kaudelle 2022-2024. Valtuuston jäseniksi tuli:

Suomenlahti
Valtuutettu Petteri Myllynen – varavaltuutettu Sami Tuomela
Valtuutettu Klaus Hannus – varavaltuutettu Peter Lindström
Valtuutettu Aki Kaisla – varavaltuutettu Andreas Hindren

Saaristomeri
Valtuutettu Vesa Hällfors – varavaltuutettu Esa Malmivaara
Valtuutettu Lasse Putko – varavaltuutettu Kirsi Suominen
Valtuutettu Markus Viitanen – varavaltuutettu Janne Vahanti

Päijänne-Kokemäki
Valtuutettu Juha Kokkoniemi – varavaltuutettu Sara Huhtanen
Valtuutettu Harry Nordström – varavaltuutettu Pertti Vuorinen
Valtuutettu Rene Lehtonen – varavaltuutettu Kimmo Koivisto

Pohjanlahti
Valtuutettu Riku Hyttinen – varavaltuutettu Esa Eronen
Valtuutettu Panu Kammonen – varavaltuutettu Seppo Salomaa
Valtuutettu Erkki Virta – varavaltuutettu Simo Peräkorpi

Vuoksi
Valtuutettu Elias Altarriba – varavaltuutettu Maarit Vipuveräjä
Valtuutettu Mikael Fyhr – varavaltuutettu Harri Kerkelä
Valtuutettu Oliver Kuustonen – varavaltuutettu Jukka Pasanen.