Siirry pääsisältöön

Vapaaehtoisen Meripelastuksen Pelastusrengas -säätiön apurahat 2021

Vapaaehtoisen Meripelastuksen Pelastusrengas -säätiö sr on päättänyt vuoden 2021 apurahojen jakamisesta. Säätiö jakaa yhteensä 8 500 euroa kahdeksalle Meripelastusseuran jäsenyhdistykselle.

Vaasan Meripelastusyhdistykselle myönnettiin 2 000 euron avustus yhdistyksen arkistojen digitoimiseen. Arkistossa on osin hyvin huonokuntoisia asiakirjoja ja valokuvia 1960-luvulta asti. Aineiston digitoiminen tukee myös yhdistyksen historiikin tuottamista.

1 000 euron avustus myönnettiin Heinolan Järvipelastajille Kouvolan pelastusaseman tukikohdan varusteluun, Helsingin Meripelastusyhdistykselle opaskylttien hankintaan Seurasaaren historialliseen meripelastusvajaan, Kuopion Järvipelastajille valokuvanäyttelyn toteuttamiseen 50 vuotta täyttävän yhdistyksen historiasta, Laukaan Järvipelastajille huonokuntoisen tukikohdan remontointiin, Savonlinnan Järvipelastajille rakennushistoriallisesti arvokkaan asemapaikan laiturin korjaamiseen sekä Tammisaaren Meripelastajille asemarakennuksen uuden lämmitysjärjestelmän hankintaan.

Lisäksi Meri-Lapin Meripelastajille myönnettiin 500 euron avustus nuorisotoiminnan varusteiden hankintaan.

Vapaaehtoisen Meripelastuksen Pelastusrengas -säätiön tarkoituksena on Suomen vapaaehtoisen meri- ja järvipelastustoiminnan kulttuuriperinnön vaaliminen ja säilyttäminen, vapaaehtoisen meri- ja järvipelastustoiminnan jatkuvuuden varmistaminen tukemalla toimintaa taloudellisesti sekä yleisön mielenkiinnon vireillä pitäminen näihin asioihin.