Siirry pääsisältöön

Vuoden meripelastajaksi 2017 pelastusvene Fagerön miehistö Inkoosta

Meripelastusseura on nimittänyt Vuoden meripelastajaksi 2017 pelastusvene Fagerön miehistön Inkoon Meripelastusyhdistyksestä. Miehistö hoiti juhannusviikonloppuna 11 hälytystehtävää, mikä oli 10 prosenttia Seuran kaikkien yksiköiden juhannuksen ajan tehtävistä.

PV Fagerön 11 tehtävästä 2 suoritettiin torstai-iltana, 4 perjantaina juhannusaattona, 1 juhannuspäivänä ja 4 sunnuntain paluuliikenteessä. Vaativimmat tehtävät olivat jalkansa katkaisseen henkilön siirto saaresta hoitoon sekä sydäninfarktipotilaan ensiaputehtävä. Lisäksi suoritettiin yhdeksän eriasteista avunantotehtävää. Useimmissa tehtävissä avuntarpeen syynä oli aluksen tekninen vika.

– Inkoon Meripelastajien kiireinen juhannus johtui aktiivisesta partioinnista ja osin sattumastakin. Olimme oikeassa paikassa oikeaan aikaan, kertoo Fagerön päällikkö Juha-Matti Kahila. – Pyrimme aina suunnittelemaan partiointimme vastaamaan parhaiten vesialueemme tarpeita.

Fagerön juhannusviikonlopun miehistöön kuuluivat Juha-Matti Kahila (päällikkö), Hannu Saarelma, Matti Eräluoto, Tommi Grönholm, Wiktor Mangström, Fanny Mangström ja Tony Saarelma.

Miehistö palkitaan 23. maaliskuuta Meripelastusseuran koulutuspäivillä Viking Linen lahjoittamalla meripelastajan maljalla ja Seuran ansiomerkeillä. Seura on jo vuodesta 1992 lähtien palkinnut vuosittain ansioituneen vapaaehtoisen meripelastajan tai miehistön Vuoden meripelastaja -nimityksellä.

Kaikki Meripelastusseuran alusten miehistöissä toimivat ovat vapaaehtoisia, jotka eivät saa mitään taloudellista korvausta työstään. Viime vuonna vapaaehtoiset meripelastajat suorittivat vesillämme yhteensä 1474 eriasteista pelastus- ja avunantotehtävää, joissa apua sai 3021 ihmistä ja 1251 alusta.