Siirry pääsisältöön

Juhlavuosi kääntyy kohti loppuaan

Suomen Meripelastusseuran 120-v juhlavuosi alkaa olla lopuillaan ja on aika lyhyen yhteenvedon.

Juhlavuotemme jaettiin kolmeen päätapahtumaan, joilla kaikilla oli eri tarkoituksensa. Ensimmäisenä juhlittiin ”miehistöbileiden” merkeissä koulutuspäivillämme maaliskuun lopulla noin 320 osallistujan voimin. Siljan ”Päivä Tukholmassa” -risteily monipuolisine ohjelmineen oli onnistunut kokonaisuus. Sopiva koostumus puheita, työpajoja ja iltaohjelmia oli reseptimme tänä vuonna.

Toinen päätapahtumista oli meripelastustaitokilpailut Savonlinnassa syyskuun alussa. Samana viikonloppuna vietettiin lisäksi avoimien veneiden päivää lukuisissa yhdistyksissämme ympäri maata. Savonlinnan Järvipelastajat hoitivat tehtävänsä erinomaisesti upeissa maisemissa keskellä Savonlinnan kaupunkia. Ensi kesänä suunnataan mepe-kisoihin sitten Raaheen ja ajankohta poikkeuksellisesti heinäkuun 14. päivä Raahen Meripäivien ja Raahen Meripelastusyhdistyksen 50-v juhlien merkeissä.

Kolmas päätapahtumistamme vietettiin juuri kuluneena viikonloppuna, kun pyhäinpäivänä 4.11.2017 vietettiin 120-v juhlavuoden pääjuhlaa. Juhlapäivään kuului kunniakäynti mereen menehtyneiden muistomerkillä Helsingin Eiran rannassa ja siihen liittynyt alusparaati. Suomen Meripelastusseura laski muistomerkille seppeleen osana juhlavuoden ohjelmakokonaisuutta. Paraatin jälkeen 12 alustamme oli näytillä yleisölle parin tunnin ajan Helsingin ytimessä Kauppatorin kolera-altaalla. Upeasti hoidettu esittelytilaisuus vapaaehtoisiltamme.

Lauantain huipensi Helsingin Kulttuuritalolla vietetty pääjuhla, jossa nautittiin upeasta musiikista Riku Niemi Orchestran säestämänä ja artisteina Soul Sisters, Mikael Konttinen ja Edu Kettusen kvartetti. On se Riku Niemi vaan melkoinen taituri väheksymättä yhtään ainoatakaan artistia. Konsertin jälkeen nautittiin illallinen paikalla olleiden noin 250 juhlavieraan kanssa. Kiitos kaikille juhliin osallistuneille. Vieraathan juhlan tekevät!
Juhlavuoteen liittynyt tarinallinen historiikki ”Ärjyaalloita suojasatamiin” julkaistiin koulutuspäivillä. Lähes koko 500 kpl painos on jaettu yhdistyksiin ja kumppaneillemme sekä luottamushenkilöille. Kiitos kirjan laatija Anne Pentille hyvin tehdystä työstä. Samoin kiitos kaikille kirjan sisältöön vaikuttaneille.

Juhlinnan ohella on vietetty ihan tavallista arkea, sillä tänäkin vuonna ovat pelastusveneyksikkömme suorittaneet jo yli 1450 tehtävää. Koulutus on pyörinyt sekä yhdistyksissä että Seuran tasolla aktiivisesti. Trosseja on markkinoitu ja hallintoa pyöritetty, aluksia korjattu ja uusia suunniteltu. Yhteiskunnallista vaikuttamista on harrastettu ja kansainvälisiäkin olemme olleet. Ja jäsenpalveluakin olemme saaneet hoidettua mallikkaasti. Paljon on toki vielä petrattavaa, mutta parhaamme olemme kaikki yrittäneet.

Juhlavuoden päätapahtumat ovat nyt ohitse ja paluu arkeen on jo tapahtunut. Seuran syyskokousta vietetään 25.-26.11. Laukaan Peurungassa. Tuolloin pohditaan valtuuston, hallituksen ja henkilökunnan toimesta tulevia toiminnan suuntaviivoja ja kehityskohteita. Ja toki kokoustetaan virallisesti myös syyskokousta, jossa asialistalla mm. vuoden 2018 toimintasuunnitelma ja talousarvio, jäsenmaksut 2018 sekä myös hallituksen erovuoroisten jäsenten paikkojen uudelleen täyttäminen.

Työ siis jatkuu yhdessä kohti seuraavia täysiä vuosikymmeniä. Kanssanne on ilo taivaltaa!

Jari Piirainen
Toimitusjohtaja

Juhlavuosi kääntyy kohti loppuaan

Suomen Meripelastusseuran 120-v juhlavuosi alkaa olla lopuillaan ja on aika lyhyen yhteenvedon.

Juhlavuotemme jaettiin kolmeen päätapahtumaan, joilla kaikilla oli eri tarkoituksensa. Ensimmäisenä juhlittiin ”miehistöbileiden” merkeissä koulutuspäivillämme maaliskuun lopulla noin 320 osallistujan voimin. Siljan ”Päivä Tukholmassa” -risteily monipuolisine ohjelmineen oli onnistunut kokonaisuus. Sopiva koostumus puheita, työpajoja ja iltaohjelmia oli reseptimme tänä vuonna.

Toinen päätapahtumista oli meripelastustaitokilpailut Savonlinnassa syyskuun alussa. Samana viikonloppuna vietettiin lisäksi avoimien veneiden päivää lukuisissa yhdistyksissämme ympäri maata. Savonlinnan Järvipelastajat hoitivat tehtävänsä erinomaisesti upeissa maisemissa keskellä Savonlinnan kaupunkia. Ensi kesänä suunnataan mepe-kisoihin sitten Raaheen ja ajankohta poikkeuksellisesti heinäkuun 14. päivä Raahen Meripäivien ja Raahen Meripelastusyhdistyksen 50-v juhlien merkeissä.

Kolmas päätapahtumistamme vietettiin juuri kuluneena viikonloppuna, kun pyhäinpäivänä 4.11.2017 vietettiin 120-v juhlavuoden pääjuhlaa. Juhlapäivään kuului kunniakäynti mereen menehtyneiden muistomerkillä Helsingin Eiran rannassa ja siihen liittynyt alusparaati. Suomen Meripelastusseura laski muistomerkille seppeleen osana juhlavuoden ohjelmakokonaisuutta. Paraatin jälkeen 12 alustamme oli näytillä yleisölle parin tunnin ajan Helsingin ytimessä Kauppatorin kolera-altaalla. Upeasti hoidettu esittelytilaisuus vapaaehtoisiltamme.

Lauantain huipensi Helsingin Kulttuuritalolla vietetty pääjuhla, jossa nautittiin upeasta musiikista Riku Niemi Orchestran säestämänä ja artisteina Soul Sisters, Mikael Konttinen ja Edu Kettusen kvartetti. On se Riku Niemi vaan melkoinen taituri väheksymättä yhtään ainoatakaan artistia. Konsertin jälkeen nautittiin illallinen paikalla olleiden noin 250 juhlavieraan kanssa. Kiitos kaikille juhliin osallistuneille. Vieraathan juhlan tekevät!
Juhlavuoteen liittynyt tarinallinen historiikki ”Ärjyaalloita suojasatamiin” julkaistiin koulutuspäivillä. Lähes koko 500 kpl painos on jaettu yhdistyksiin ja kumppaneillemme sekä luottamushenkilöille. Kiitos kirjan laatija Anne Pentille hyvin tehdystä työstä. Samoin kiitos kaikille kirjan sisältöön vaikuttaneille.

Juhlinnan ohella on vietetty ihan tavallista arkea, sillä tänäkin vuonna ovat pelastusveneyksikkömme suorittaneet jo yli 1450 tehtävää. Koulutus on pyörinyt sekä yhdistyksissä että Seuran tasolla aktiivisesti. Trosseja on markkinoitu ja hallintoa pyöritetty, aluksia korjattu ja uusia suunniteltu. Yhteiskunnallista vaikuttamista on harrastettu ja kansainvälisiäkin olemme olleet. Ja jäsenpalveluakin olemme saaneet hoidettua mallikkaasti. Paljon on toki vielä petrattavaa, mutta parhaamme olemme kaikki yrittäneet.

Juhlavuoden päätapahtumat ovat nyt ohitse ja paluu arkeen on jo tapahtunut. Seuran syyskokousta vietetään 25.-26.11. Laukaan Peurungassa. Tuolloin pohditaan valtuuston, hallituksen ja henkilökunnan toimesta tulevia toiminnan suuntaviivoja ja kehityskohteita. Ja toki kokoustetaan virallisesti myös syyskokousta, jossa asialistalla mm. vuoden 2018 toimintasuunnitelma ja talousarvio, jäsenmaksut 2018 sekä myös hallituksen erovuoroisten jäsenten paikkojen uudelleen täyttäminen.

Työ siis jatkuu yhdessä kohti seuraavia täysiä vuosikymmeniä. Kanssanne on ilo taivaltaa!

Jari Piirainen
Toimitusjohtaja